Orange Crush 20RT - 20-watt 1x8" Best Beginner Electric Combo Amp with FREE Wireless Guitar System - Home Practice Amp Bundle
Free Shipping
20-watt 2-channel 1x8" Guitar Combo Amplifier with 4-stage High-gain Preamp, CabSim Circuit, Reverb, and Tuner - Orange
Availability: In Stock! Ready To Ship.
Warranty Shield Icon
1-Year Warranty Included (By Manufacturer)
Package: CRUSH 20RT (ONLY)
FREE SHIPPING WHOLE MALAYSIA
RM749.00
Or RM124.83/months*
explore monthly installment options
Product Description
Orange Crush 20RT - 20-watt 1x8" Best Beginner Electric Combo Amp with FREE Wireless Guitar System - Home Practice Amp Bundle (CRUSH20RT)
The Orange Crush 20RT brings you gut-punching tones with highly-responsive overdrive and levels of detailed saturation that will absolutely blow your mind. Featuring two foot switchable channels, the Crush 20RT's 4-stage pre amp provides you with enormous, wide-ranging tones that will take you back to the heady days of no-nonsense, old school analog guitar amplifiers. On top of that, you get Orange's innovative CabSim circuit that faithfully emulates the muscle of an Orange 4 x 12" cabinet through the Crush 20RT's headphone/line output, as well as an on board tuner and reverb. The guitarists here at Music Bliss are huge fans of Orange guitar amplifiers, and we're really stoked about the value-priced Crush 20RT combo!
FEATURES
  • Integrated chromatic tuner makes tuning easy
  • On board reverb adds dimension to your sound
  • 2 foot switchable channels provide convenient versatility
  • CabSim-loaded headphone output emulates a 4 x 12" cabinet
  • 4-stage pre amp delivers highly-responsive overdrive and saturation
  • Custom Orange Voice of the World speaker delivers wide-ranging tones
SPECIFICATIONS
  • EQ : 3-band
  • Reverb : Yes
  • Depth : 7.75"
  • Height : 12.8"
  • Width : 14.67"
  • Weight : 15.9 lbs.
  • Type : Solid State
  • Total Power : 20W
  • Speaker Size : 1 x 8"
  • Headphones : 1 x 1/4"
  • Number of Channels : 2
  • Inputs : 1 x 1/4", 1 x 1/8"
  • Footswitch Included : No
  • Footswitch I/O : 1 x 1/4" (channel)
Product Dimension Shipping Weight: 9.6 kg
Bundle Items:
1: CRUSH20RT x1
2: BG-A8 x1
Product Barcode:
Frequently Asked Questions (FAQs)
Yes! Majority of our product provides a minimum 1 year warranty on the electronic parts.
Of course! You can head over to Music Bliss showroom for self-collection during our working hours.
10am - 7.30pm (Mon - Thurs)
10am - 7pm (Fri - Sat)
10am - 6pm (Sun)
Customer Reviews
Based on 68 reviews
100%
(68)
0%
(0)
0%
0%
0%