Takamine GD30CE 12-string - Natural 12-string Acoustic-Electric Guitar with Solid Spruce Top
Availability: Call For Status Check
Want alternative recommendations? Let us know!
WhatsApp / Call:
Warranty Shield Icon
1-Year Warranty Included (By Manufacturer)
Estimated Shipping Fees - calculating...
RM1,928.00
Or RM321.33/months*
explore monthly installment options
Product Description
The Takamine GD30CE-12 12-string acoustic-electric guitar will elevate your stage presence with its big, rich sound and stunning, classic good looks. With its solid spruce top and mahogany back and sides, the rosette-adorned GD30CE-12 resonates with bold dreadnought tone. You get impressive playability, courtesy of a comfortable rosewood fingerboard with a 12" radius. Takamine has also fitted the GD30CE-12 with their TP-4TD preamp, for clear, natural amplified tone. If you're in the market for a great-looking, sounding, and playing acoustic, we've got yours: the Takamine GD30CE-12.
FEATURES
  • Rosewood fingerboard with dot inlays
  • Classic cutaway dreadnought body style
  • 12-string design delivers unmistakable jangle
  • Solid spruce top with mahogany sides and back
  • Takamine TP-4TD preamp for great amplified tone
  • Preamp includes a chromatic tuner at your fingertips to keep you in tune
SPECIFICATIONS
  • Radius : 12"
  • Color : Black
  • Finish : Gloss
  • Nut Width : 1.875"
  • String Type : Steel
  • Scale Length : 25.3"